V sredini meseca februarja 2025 sta ponovno prišli k nam dve ekipi gasilcev in gasilk iz otoka Brač. V dveh dneh so se seznanili s tehničnim reševanjem ob različnih situacijah v prometnih nesrečah. Z inštruktorji SGLŠ smo organizirali tudi vaje z gozdarskim simulatorjem in varnim delom z motorno žago. Obiskali so tudi Park vojaške zgodovine in z izmenjavo nadaljevali pri poklicnih kolegih CZR v Domžalah. Z usposabljanjem ob nesrečah z nevarnimi snovmi.
V ponedeljek, 17. februarja se je s prvim sestankom uradno začela pilotna aktivnost SEPORA – »SEctorisation POstojna Rijeka Action«. Ta povezuje Postojno in Reko pri vzpostavljanju učinkovitejšega sistema odzivanja na nesreče na čezmejnem območju. Cilj projekta je vzpostaviti nov okvir geografske razdelitve ozemlja na sektorje in podpisati sporazum o sodelovanju reševalnih ekip iz Postojne in Reke z ustrezno razdelitvijo nalog.
Na uvodnem srečanju pilotne aktivnosti SEPORA so predstavniki Občine Postojna skupaj s partnerji začrtali ključne smernice projekta. V prvem koraku bo izvedena analiza trenutnega stanja, saj je za uspešno izvedbo razdelitve območja ključno pridobiti točne podatke o obstoječih mehanizmih odzivanja.
Ko bo začetna analiza zaključena, se bo pričel proces razdelitve območja od Bakarskega zaliva do Postojne. Ta bo omogočil učinkovitejšo razporeditev virov, boljšo koordinacijo reševalnih ekip in hitrejše ukrepanje ob nesrečah. Glavnino dela pri razvoju modela razdelitve območja na sektorje bo izvedla Gradbena fakulteta v Reki, ki bo na podlagi mednarodnih standardov pripravila prilagojen sistem za naše območje.
Projekt SEPORA se izvaja v okviru programa Resilient Borders – Cross-Border Spatial Planning and Crisis Management Pilot Actions in je sofinanciran s strani Evropske unije. S povezovanjem znanja in izkušenj bo omogočilo hitrejši in bolje usklajen odziv ob naravnih nesrečah v čezmejnem območju.
Vir: Občina Postojna
Kot pridruženi partner pri projektu sodeluje tudi Občina Postojna in PGD Postojna.
V soboto, 15. februarja so v prostorih PGD Postojna potekali zaključni izpiti za tečaj operativni gasilec na nivoju Gasilske zveze Postojna. S tečajem, ki je zajemal 57 ur teorije, 92 ur praktičnega dela, skupaj 149 ur. Je uspešno opravila tudi naša Kristina. Tudi vsem preostalim tečajnikom čestitamo in jim izrekamo, vse dobro, srečno z varnim delom na nadaljni poti. S čim manj intervencijami in veliko vajami.
V sredo 12. februarja smo na vajah operative obnovili znanje temeljnih postopkov oživljanja , zaustavitve zunanje krvavitve ponovili uporabo zajemalnih nosil.
V soboto, 1. februarja je v prostorih gasilskega doma Postojna. Potekalo 1. mladinsko tekmovanje v organizaciji Gasilske zveze Postojna. Barve našega društva smo na tekmovanju zastopali, kar devetimi ekipami. S 4 ekipami mladincev, 4 ekipami pionirjev in 1 ekipo pripravnikov. Dosegli pa so naslednje rezultate: PIONIRJI: 2., 6., 9. in 12. mesto, MLADINCI: 4., 6., 14. in 11. mesto ter PRIPRAVNIKI 4. mesto.
Ekipa pionirk se je z 2. mestom uvrstila na regijsko tekmovanje.
Ponosni na svojo mladino, čestitamo vsem ekipam, ter se zahvaljujemo vsem mentorjem in sodelujočim za pomoč pri izvedbi kviza.